UPB gazdă pentru – International Workshop – University – Based Research in Energy Production from Renewable Resousces

the University Politehnica of Bucharest hosted the delegation of the Chinese Alumni Association of Ningbo University
13 iunie 2017
UPB va acorda miercuri, 14 iunie 2017, titlul academic de DOCTOR HONORIS CAUSA Domnului profesor Gianfranco Chicco
14 iunie 2017

Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti va fi gazdă pentru workshopul internațional organizat în cadrul proiectului Producția de Biocombustibili prin metode inovatoare de piroliză/gazeificare și tehnologii avansate, cu sprijinul Facultății de Energetică – un proiect dedicat recrutării și formării tinerilor cercetători români în domeniul energiei și producerii de biomasă.

Evenimentul va avea loc in perioada 13-15 iunie 2017 în Biblioteca Centrală UPB, Etaj III, Sala 3.2.

În cadrul workshopului for fi abordate următoarele tematici:

• Intellectual property protection for university-based research
  • Future of catalysis in reducing energy expenditures
  • Biochemical processes
  • Biofuels productions and use
  • Thermochemical processes
  • Free radical mechanisms in thermochemical processes
  • Best research practices for young investigators

Scopul proiectului constă în crearea unui nucleu de cercetare competitiv internațional în cadrul Universității POLITEHNICA din București în domeniul producerii de biocombustibili și energie verde pe baza expertizei de cercetare dezvoltate în SUA, cu acces direct la instalații și tehnologii de ultimă generație.

Proiectul este cofinanțat din Fondul social European prin Programul Operațional Competitivitate 2014-2020 – ID37_768.

Axa prioritară 1 – Cercetare, dezvoltare tehnologica si inovare (CDI) in sprijinul competitivității economice si dezvoltării afacerilor